All-State selections for girls basketball 2017

NEW YORK – The New York Sports Writers Association recently released their 2016-2017 All-State selections for the girls basketball Class B, C and D.

Among those listed this year, were six Chenango County student-athletes.

Norwich senior Meghan Komendarek earned the highest recognition in this year’s selection – with a All-State Second Team selection for Class B as a Forward. Following Komendarek, was fellow Tornado senior Makenzie Maynard, who was an Honorable Mention selection for Class B as a Guard.

Bainbridge-Guilford’s star sophomore, Abigail Selfridge claimed an All-State Third Team selection for Class C, as a Guard. Fellow lady Bobcat, Megan Palmatier was named Honorable Mention as a junior Guard – Greene junior, Alyssa Sands was named an Honorable Mention as a Guard.

Otselic Valley’s Amber Meigs, a junior, was named as an Honorable Mention selection for Class D schools.

 

All-State selections:

 

Class B

Player of the Year:

Lexi Levy – Seton Catholic-4, Senior – Guard

 

First Team

Daisha Davis – E. Harlem Pride-PSAL, Senior – F/C

Lindsay Halpin – Irvington-1, Senior – Guard

Teisha Hyman – Woodlands-1, Sophomore – Guard

Sophie Tougas – Glens Falls-2, Sophomore – G/F

Danielle Rauch – Bishop Ludden-3, Junior – Guard

 

Second Team

Kenna Guynup – Beekmantown-7, Senior – Guard

Brooke Bjelko – Beekmantown-7, Senior – Center

Meghan Komendarek – Norwich-4, Senior – Forward

Hanna Strawn – Seton Catholic-4, Junior – Guard

Erin Nolan – Susquehanna Valley-4, Senior – Forward

 

Third Team

Gianna Gotti – Oyster Bay-8, Junior – Guard

Kaitlyn Downey – Maria Regina-CHSAA, Junior – Forward

Azariah Wade – Bishop Grimes-3, Junior – Forward

Maggie Smith – Canton-10, Senior – Guard

Alexandra Button – Wayland-Cohocton-5, Junior – Guard

 

Fourth Team

Hannah Cybart – Fredonia-6, Senior – F/G

Kelly Pine – Hoosick Falls-2, Senior – Forward

Maddie Plank – Briarcliff-1, Sophomore – Forward

Rachel Senek – Wilson-6, Senior – Guard

Lucy Tougas – Glens Falls-2, Senior – Guard

 

Fifth Team

Lauren Duggan – St. Saviour-CHSAA, Senior – Guard

Mackenzie Martin – Westhill-3, Sophomore – Forward

Diamond Weeks – Fallsburg-9, Junior – Forward

Nykiesha Paul – Far Rockaway-PSAL, Senior – Guard

Kayla Jackson – Aquinas-5, Junior – Forward

 

Sixth Team

Allison LaMonica – Wheatley-8, Senior – Guard

Kacey Hamlin – Briarcliff-1, Sophomore – Guard

Jenna Zimmerman – South Jefferson-3, Junior – G/F

Jadyn Abrams – Bath-5, Junior – G/F

Lauryn Clarke – Cristo Rey-CHSAA, Senior – Guard

 

Seventh Team

Emma Brinker – East Aurora-6, Junior – C/F



Liz Dwyer – Mattituck-11, Junior – Guard

Leah Burden – Carle Place-8, Sophomore – Guard

Abigail Selhorn – Carle Place-8, Sophomore – Forward

MacKenzie Cummings – Spring. Gardens-PSAL, Sophomore – Guard

 

Eighth Team

Gia Marie Correa – Hol. Rucker-PSAL, Junior – Forward

Holly Manchester – Susquehanna Valley-4, Junior – Guard

Janet Beaudin – Canton-10, Senior – Forward

Natalie Alfieri – Westlake-1, Senior – Guard

Elle Nittinger – Waverly-4, Junior – G/F

 

Ninth Team

Claire Sehring – Utica Notre Dame-3, Junior – Forward

Nerea Brajac – Cohoes-2, Senior – F/G

Julia Hauer – Seton Catholic-4, Sophomore – Forward

Samantha Doupe – Phoenix-3, Junior – Guard

Emily Erickson – Tamarac-2, Sophomore – Guard

 

Tenth Team

Ronella Kennedy – Bronx Aquinas-CHSAA, Jr – Forward

Alaina Forbes – Midlakes-5, Sophomore – Guard

Sam Morillo – Valhalla-1, Junior – Center

Brianna Rozzi – Highland-9, Sophomore – Guard

Taylor Felicello – Marlboro-9, Senior – Guard

 

11th Team

Julianna Taylor – Fonda-Fultonville-2, Senior – Guard

Tess Borgosz – Depew-6, Senior – Center

Aviance Clark – Depew-6, Senior – F/G

Katie PItcher – Hannibal-3, Junior – Forward

Danielle Tedesco – Cazenovia-3, Senior – Forward

 

12th Team

Chelsea Raven – Ogdensburg-10, Junior – Forward

Raven Pitt – St. Joseph’s-CHSAA, Junior – Guard

Heidi Miller – Mynderse-5, Junior – F/G

Alex Yoest – Chenango Forks-4, Senior – G/F

Ali Changa – Watervliet-2, Senior – Forward

 

13th Team

Alana Lombardi – Briarcliff-1, Freshman – Guard

Ally Livesey – Holland Patent-3, Senior – Forward

Ava McCann – Seton Catholic-4, Junior – Guard

Kylee Rosbrook – General Brown-3, Junior – Forward

Laura Patulski – Bishop Ludden-3, Junior – Forward

 

14th Team

Alyssa Stevenson – South Jefferson-3, Sophomore – Forward

Saige Roberts – Watervliet-2, Junior – Guard

Julianna Meisenheimer – East Aurora-6, Senior – Guard

Caroline Zanghi – St. Mary’s-MMAA, Sophomore – Center

Makelia Johnson – Global Educ.-PSAL, Senior – Guard

 

Honorable Mention

Jasmyne Peck – Hudson-2, Senior – Guard

Mackenzie Maynard – Norwich-4, Senior – Guard

Alex Tomasso – Waverly-4, Sophomore – Guard

Maddie Herzog – Livonia-5, Senior – Guard

Abby Halsey – Palmyra-Macedon-5, Senior – Guard

Jordyn Pettit – Wellsville-5, Junior – F/G

Isabella Herrera – Spackenkill-9, Sophomore – Guard

Kira Villegas – Bronx Aquinas-CHSAA, Sophomore.

Ashley Barrett – Cambria Heights-PSAL, Junior – Forward

Bryanna Deluca – Maspeth-PSAL, Senior – Guard

 

Class C

Player of the year:

Amanda Pike – Watkins Glen-4, Senior – Guard

 

First Team

Courtney Lewis – Port Jefferson-11, Senior – G/F

Lyrik Jackson – Academy of Science-3, Junior – Guard

Shanniah Wright – Poly Prep-AIS, Junior – Forward

Gillian Flint – Caledonia-Mumford-5, Senior – Guard

Julie Ford – Cooperstown-3, Junior – Forward

 

Second Team

Laura Wind – Little Falls-3, Senior – Guard

Nia Dawson – Pierson/Bridge.-11, Senior – Guard

MacKenzie Kenyon – South Seneca-5, Senior – Guard

Hannah Marcellus – Madrid-Waddington-10, Senior – Forward

Graceann Bennett – Lake George-2, Sophomore – Center

 

Third Team

Morgan Davis – Allegany-Limestone-6, Junior – Forward

Gabby Iuculano – Frewsburg-6, Sophomore – Guard

Allison Chiera – Haldane-1, Junior – Forward

Liz Singleton – Mekeel Christian-2, Junior – Guard

Abigail Selfridge – Bainbridge-Guilford-4, Sophomore – Guard

 

Fourth Team

Mariah Gonzalez – Watkins Glen-4, Senior – G/F

Nia Caver – Tapestry-6, Senior – Forward

Madison McCabe – Ausable Valley-7, Senior – Guard

Mary Foster – Elmira Notre Dame-4, Junior – Center

Rebekkah Dean – Mekeel Christian-2, Junior – Forward

 

Fifth Team

Molly Williams – Waterville-3, Sophomore – Forward

Allison Moreau – Sauquoit Valley-3, Sophomore – Guard

Ema Schumer – Dalton School-AIS, Junior – Guard

Ashley Starzyk – Pine Plains-9, Senior – Center

Frances Snyder – Pine Plains-9, Senior – Guard

 

Sixth Team

Caleigh Ryan – Dalton School-AIS, Junior – Forward

Maddy Walsh – East Rochester-5, Senior – Guard

Anna Hoover – Thousand Islands-3, Junior – Forward

Emily Lavarneway – South Seneca-5, Senior – Forward

Maisy Booth – Canisteo-Greenwood-5, Junior – G/F

 

Seventh Team

Hannah Morse – Watkins Glen-4, Sophomore – Guard

Olivia Lynn – Frewsburg-6, Senior – Forward

Emily Moran – Rye Country Day-AIS, Senior.

Jessie Show – Mekeel Christian-2, Senior – Guard

Ava Fitzmaurice – Greenville-2, Junior – Guard

 

Eighth Team

Gretchen Zalis – Plattsburgh Seton-7, Junior – Center

Erin Fox – Millbrook-9, Freshman – Forward

Alessia Drevnyak – East Rockaway-8, Senior – Center

Allie Genson – Moravia-4, Junior – Guard

Julia Mertsock – Letchworth-5, Junior – Forward

 

Ninth Team

Hezel Haehnel – Unatego-4, Senior – Guard

Gillian Clark – Odessa-Montour-4, Junior – Forward

Cortney Evans-Eppolito – Thousand Islands-3, Junior – G/F

Danielle Caivana – Frankfort-Schuyler-3, Senior – Guard

Estella Anderson – Buffalo East-6, Senior – Center

 

Tenth Team

Taylor Sutryk – Addison-5, Junior – Guard

Kelsey Hastings – Letchworth-5, Junior – Guard

Sydney Turley – Cleveland Hill-6, Senior – Forward

Monique Britton – Berne-Knox-Westerlo-2, Senior – Forward

Payton Noeller – Cato-Meridian-3, Senior – Guard

 

Honorable Mentions

Lyndsey McCoy – Middleburgh-2, Senior – Guard

Sydney Sheldon – Mayfield-2, Junior – Guard

Jessica Donald – Tully-3, Junior – Guard

Emma Puddington – Beaver River-3, Junior – Forward

Sierra Neddo – Beaver River-3, Junior – Forward

Olivia Harby – Walton-4, Sophomore – Center

Megan Palmatier – Bainbridge-Guildford-4, Junior – Guard

Alyssa Sands – Greene-4, Junior – Guard

Olivia George – Alexander-5, Senior – Guard

Kylie Schlagenhauf – Oakfield-Alabama-5, Junior – Guard

Brittany Button – Bolivar-Richburg-5, Senior – Center

Kelsey Shaulis – South Seneca-5, Senior – Guard

Samantha Crumb – Gananda-5, Senior – Guard

Braelin Scott – Bloomfield-5, Junior – F/G

Taylor Phelps – Chautauqua Lake-6, Senior – Guard

Paige Chilton – Northern Adirondack-7, Junior – Center

Taylor Edmundson – Webutuck-9, Junior – Forward

 

Class D

Player of the year:

Paige McCormick – Heuvelton-10, Senior – G/F

 

First Team

Annabelle Hinds – Northstar Christian-5, Senior – G/F

Shiane Irwin – Poland-3, Senior – Guard

Marissa Hamilton – Ellicottville-6, Senior – F/G

Alex Steele – Heuvelton-10, Junior – Guard

Sierra Fleming – Hammond-10, Senior – Guard

 

Second Team

Mariyah Byrd – Newfield-4, Senior – Guard

Lexi DuBois – South Kortright-4, Senior – Forward

Hanna Whitney – Keene-7, Senior – Guard

Danielle Haskell – Franklinville-6, Freshman – G/F

Hannah Schwoebel – Elizabethtown-Lewis-7, Junior – Forward

 

Third Team

Emily Reynolds – Elba-5, Junior – Forward

Alyson Crosby – Hammond-10, Junior – Center

Madison McCormick – Heuvelton-10, Sophomore – Guard

Merari Freeman – OESJ-2, Senior – Forward

Madasyn Bush – North Warren-2, Senior – Forward

 

Fourth Team

Brianna Laing – South Kortright-4, Senior.

Jackie Piddock – Watertown IHC-3, 7th – Guard

Maci Spaulding – Copenhagen-3, Senior – Guard

Lauren Robbins – Prattsburgh-5, Junior – Forward

Logan Bruce – Delhi-4, Junior – Guard

 

Fifth Team

McKenzie Sprauge – Moriah-7, Sophomore – Guard

Savannah Brewington – Honeoye-5, Junior – Guard

Cassidy Marsh – Marathon-4, Senior – Guard

Hannah Coupas – Northville-2, Junior – Forward

Emi Knecht – S.S. Seward-9, Senior – Guard

 

Sixth Team

Margaret Sutherland – Batavia Notre Dame-5, Junior – Forward

Mary Ellen Querrie – Romulus-5, Sophomore – Guard

Cameran Henderson – Heatly-2, Senior – Guard

Kyra Oeffler – Heatly-2, Junior – F/C

Natalie Angeletti – Panama-6, Freshman – Forward

 

Seventh Team

Alicia Cook – Chateaugay-10, Senior – Guard

Olivia Marshall – Stockbridge Valley-3, Senior – Forward

Catherine Kopp – Southern Cayuga-4, Junior – Guard

Elaina Smith – Keene-7, Senior – Forward

Adelena Sackett – Delhi-4, Senior – G/F

 

Eighth Team

Sydney Gagnon – North Warren-2, Sophomore – Guard

Hannah Hopkins – Prattsburgh-5, Junior – Guard

Jenna Susice – St. Regis Falls-10, Senior – Guard

Jamie Mendelson – Sackets Harbor-3, Junior – Guard

Laycee Drake – Hancock-4, 8th – Guard

 

Ninth Team

Madalyn Bowen – Panama-6, Sophomore – Guard

Callie McCulley – Batavia Notre Dame-5, Sophomore – Forward

Abby Piddock – Watertown IHC-3, Freshman – Forward

Hayley Steenland – Stamford-4, Junior – Guard

Kaitlynn Finch – Delhi-4, Junior – Guard

 

Honorable Mentions

Jesse Vidal – Salem-2.

Amber Meigs – Otselic Valley-3, Junior.

Savannah Eckberg – Milford-4, Senior – Forward

Alyssa Seilheimer – Wheatland-Chili-5, Junior – Forward

Jalen Nowden – H-A-C-5, Sophomore – Guard

Sara Kuhn – Whitesville-5, Senior – Guard

Lauren Dunnewold – Clymer-6, Senior – Forward

Madison Olcott – Moriah-7, Sophomore – Forward

 

– CT

Today's Other Stories



© 2017 Snyder Communications/The Evening Sun
29 Lackawanna Avenue, Norwich, NY 13815 - (607) 334-3276
pennysaver logo greatgetaways logo
We're on Facebook