Colorscape’s big winners

NORWICH – The following is a list of student art exhibit award winners at the 21st Annual Colorscape Chenango Arts Festival that took place in Norwich on Sept. 12-13. Results were submitted by Colorscape Board members.

Best of Show:

Madeline DuBois (Sherburne-Earlville) “Big Frog 104”

Grades K-12

PAINTING

1 - Emerson Suriam (Otego)

2 - Kieyra Morton

3 - Tyler King (Otego)

4 - Rya Bennett (Norwich City School)

DRAWING

1 - Brooke Rogers (Norwich City School)

2 - Ayla Gronwall (Sidney)

3 - Tyler King (Otego)

4 - Dystne Hodge (Otego)

3-D SCULPTURE AND CERAMICS

1 - Abbey Bailey (Otego)

2 - Emmah Towndrow (Norwich City School)

3 - Julian Gonzalez (Norwich City School)

4 - Xander Johnson (Otego)

GRAPHICS

1 - Kiara Johnson (Norwich City School)



2 - Abbey Bailey (Otego)

3 - Deon Fredricks (Norwich City School)

4 - Arya Keene (Norwich City School)

Grades 3-5

PAINTING

1 - Lauren Squires (Norwich City School)

2 - Kayla Sherman (Norwich City School)

3 - Pyper Kneale (The Artists Palette)

4 - Gabby Annese (The Artists Palette)

DRAWING

1 - Katelyn Jordan (Unadilla)

2 - Jolei Powell (Norwich City School)

3 - Camille Gordon (Norwich City School)

4 - Shawn Branch (Norwich City School)

Honorable Mention: Liam Gronwall (Sidney)

3-D SCULPTURE AND CERAMICS

1 - Tristen Terry (Norwich City School)

2 - Alyssa Poje (Unadilla)

3 - Emma Brooks (Norwich City School)

4 - Jessica Partridge (Unadilla)

GRAPHICS

1 - Emma Brooks (Norwich City School)

2 - Michael Zheng (Norwich City School)

3 - Andrew Huntley (Norwich City School)

4 - Katie Zieno (Norwich City School)

Grades 6-8

PAINTING

1 - Ayden Olsen (Holy Family)

2 - Triniti Myers (Norwich City School)

3 - Raven Rivenburg (Sherburne-Earlville)

4 - Sierra Gregory (Norwich City School)

DRAWING

1 - Lauren Loiselle (Sherburne-Earlville)

2 - Virginia Maurano (Norwich City School)

3 - Riley Webster (Sherburne-Earlville)

4 - Margie Winter (Norwich City School)

3-D SCULPTURE & CERAMICS

1 - Haley Shattuck (Norwich City School)

2 - Zach Lowe (Norwich City School)

3 - Trinity Myers (Norwich City School)

4 - Thomas Parrella (Norwich City School)

GRAPHICS

1 - Riley Webster (Sherburne-Earlville)

2 - Delaney Root (Norwich City School)

3 - Mikey Squires (Norwich City School)

4 - Bree Blinberry (Norwich City Schol)

Honorable mention: Lauren Loiselle (Sherburne-Earlville)

Grades 9-12

PAINTING

1 - Lauren Cobb (Oxford)

2 - Cole Olsen (Sherburne-Earlville)

3 - Colleen Bradley (Sherburne-Earlville)

4 - Alesha Brown (Oxford)

Honorable mention: Lauren Cobb (Oxford)

DRAWING

1 - Devin Miles (Sherburne-Earlville)

2 - Samantha Bush (Oxford)

3 - Marlayna Thornington (Sherburne-Earlville)

4 - Harley Price (Sherburne-Earlville)

3-D SCULPTURE AND CERAMICS

1 - Marissa Geier (Sherburne-Earlville)

2 - Devin Miles (Sherburne-Earlville)

3 - Harry Oliver (Oxford)

4 - Karlee Houck (Sherburne-Earlville)

GRAPHICS

1 - Kelsie Brown (Sherburne-Earlville)

2 - Dominic Hayward (Sherburne-Earlville)

3 - Colleen Eggers (Sherburne-Earlville)

4 - Margaret Wansor (Sherburne-Earlville)

Honorable mentions:

Gillian Mulder (TAP)

Scott Manwarren (Norwich City School)

Thomas Marshman (Oxford)

COLORSCAPE CARES EXHIBIT

1 - Alice Whiteside

2 - CC Cermak

3 - Cathe Schoomover

Honorable mentions:

Shirley Manwarren

Florence Brehm

Today's Other Stories



© 2017 Snyder Communications/The Evening Sun
29 Lackawanna Avenue, Norwich, NY 13815 - (607) 334-3276
pennysaver logo greatgetaways logo
We're on Facebook